Autor: Uno Kõrsmaa, koolitaja, Exceli/VBA arendaja • 12. november 2020

Exceli programmeerimisvõimalus - VBA

VBA on Exceli lahutamatu, alakasutatud ja alahinnatud osa, mis oluliselt laiendab kasutaja võimalusi niigi rikkalike võimaluste ja mitmekülgsuse poolt tuntud Exceli kasutamisel.

VBA teeb Excelist tõelise arendusplatformi, mis annab programmeerimisvõimalused äripoole töötajate käsutusse. Andmed ja info tekib äripoole inimeste töö tulemusena ning needsamad inimesed teavad ka kõige paremini, mida sellega peaks tegema, see omakorda kiirendab ja lihtsustab vajaduste kaardistamist. Omada ettevõttes või organisatsioonis VBA knowhow'd on hindamatu väärtus, mille läbi on mõnel juhul võimalik kokku hoida isegi tihti kohmakate ja aeglaselt valmivate IT lahenduste arvel.

VBA on lihtne inimkeelne (NB! – inglise keel) ja intuitiivne programmeerimiskeel, mille kasutamisega saab anda Excelile rohkelt lisavõimalusi alatest lihtsast makrost kuni võimsa eraldiseisva interaktiivse programmi loomiseni.

VBA-ga alustajale mõeldud kursusel vabaned (au-)kartusest sõna "progammeerimine" ees ja laod oma edasistele oskustele korraliku alusmüüri. Lihtsamaid makrosid ja funktsioone oled võimeline looma juba esimese kursusepäeva jooksul.

7 argumenti, miks tasuks õppida kasutama VBA-d:

• hoia kokku aega ning närvienergiat rutiinsete tegevuste "robotiseerimisega"

• valideeri ja kaitse paremini andmeid kasutaja vigade eest

• loo ise oma töö spetsiifilistest vajadustest lähtuvaid "Exceli funktsioone"

• paiguta loodud makrod ja funktsioonid add-in'i ja jaga neid kolleegidega või vii kaasa teise arvutisse

• kasuta Exceli oskust SQL-i päringutega VBA abil ühe nupuvajutusega tuua värsked andmed otse serverist

• ehita interaktiivseid dashboard'e, stsenaarium-mudeleid, "lennult" loodavaid aruandeid, CRM-lahendus vm

• loo tulevase IT-lahenduse tarvis VBA-s kiirelt selle prototüüp, et lihtsustada vajaduste kaardistamist... (muide, vahel võib juhtuda, et "suur-lahendust" polegi hiljem vaja...)

Julgustuseks

VBA pakub tohutul hulgal võimalusi, kuid nende hulk ei peaks tõsist huvilist hirmutama – ka siin kehtib Pareto reegel. Nii nagu nutitelefon annab praktilises elus palju kasu ka juba siis kui oskad vaid helistada ja SMS-e saata, nii saab ka VBA puhul juba väheste oskustega teatud ülesandeid väga oluliselt lihtsustada.

Vaata ka meie koolituskalendrist järgmist "Excel - VBA" toimumist siit.