Võta ühendust:
+372 618 1727
info@koolitus.ee

IT Koolituse kalendrist leiab taas PostgreSQL koolitusi ning neid viib läbi PostgreSQLi vanemkonsultant Kaarel Moppel. Hiljuti toimus meil temaga koolitus "PostgreSQL andmebaasid arendajatele", mille tagasiside klientide poolt oli väga positiivne ning peagi on tulemas uus koolitus administraatoritele. Kahe koolituse vahel võtame aga aja, et koolitaja endaga veidi paremini tuttavaks saada. 

Millega seni tegelenud oled ja kuidas koolitamiseni jõudsid?

IT ja arendamisega seotud teemadest olen huvitunud sisuliselt keskkoolist saadik ja võib öelda, et see on ikkagi ka hobi. Peale ülikooli liikusin sellisel tüüpilisel üldarenduse trajektooril - programmeerimine, natuke projektijuhtmist - kuni leidsin, et tänapäevasel IT-maastikul ei ole ikkagi võimalik absoluutselt kõigega kursis olla ja keskendusin siis mulle kuidagi südamelähestele andmebaasidele. Ja nii kuidagi märkamatult ongi 9a igapäevast andmebaasidega maadlemist täis, neist viimased viis ja pool aastat siis PostgreSQL-ga.

Koolitamiseni jõudsin küll tegelikult üsna juhuslikult. Töötades Saksamaa läbi aegade ühes edukaimas startup-is, siin üsna tundmatus firmas nimega Zalando, oli vaja süsteeme ja sadu andmebaase pidevalt kasvavatele kliendiarvudele (~20 miljonit) kohandada, kohati ka väga tehnilistesse detailidesse minnes. Ning kuidagi märkamatult andiski see mulle väga hea pagasi, võimaldades liituda ühe Euroopa vanima PostgreSQL-le spetsialiseerunud konsultatsioonifirmaga Cybertec, kus siis koolitused üheks minu töö osaks said.

Mis on andmebaas – kuidas selgitaksid seda kuueaastasele või tädi Maalile?

Kasutaja poolt vaadates on andmebaas sisuliselt väga lihtne asi ja püsinud muutumata alatest 70ndate lõpust. Võib kujutade ette, et see on lihtsalt hunnik tabeleid veergude-ridadega või siis digitaalne versioon kartoteegist. Ühekordselt on vaja lihtsalt ära õppida viis kuidas sinna andmeid sisse viia ja neid jälle välja lugeda või otsida.

Miks Sa just PostgreSQL-ile spetsialiseerunud oled?

Algus oli isegi natuke juhuslik. Saksamaale tööle minnes oleksin ka vabalt Oracle peal jätkanud aga konkreetne firma otsustas lihtsalt absoluutselt kõik PostgreSQL-i peale ehitada, et kulusid säästa. Ning tagantjärele osutus see valik väga õigeks, ka minu kerged eelarvamused kadusid ja tänasel hetkel ma ei näe, et oleks selliseid nõudmisi mida PostgreSQL rahuldada ei suudaks. Ja lisaks veel ikkagi see nö "vabaduse ja vendluse" tunne, mis vabavaraliste arendajate hulgas valitseb - et ühesõnaga olen hetkel valikuga väga rahul.

Millised on levinud küsimused või probleemid, millega PostgreSQLi puhul hädas ollakse või konsultatsiooni vajatakse?

Päris standardküsimusi minu arust ei olegi, sest levinumad asjad katab siiski Google. Meie tegeleme peamiselt andmebaasi-klastrite ülesseadmisega (high-availability, varundus, turvalisus) ja koolitustega. Lisaks veel juurde migratsioonid ja keerulisemad andmebaasidega seotud custom tarkvara arendused.

Aprillis toimub Sul IT Koolituses „PostgreSQL andmebaaside administreerimine“. Kellel ja miks tasuks sellel koolitusel osaleda?

PostgreSQL andmebaaside administreerimise koolitusel tasub osaleda nii täiesti värsketel kui ka kesktaseme administraatoritel. Kogu andmebaasisüsteem seletatakse üksipulgi lahti ja ükski küsimus vastamata ei jää. Erirõhk on jõudluse ja stabiilsuse tagamisel ja päringute optimeerimisel.