Võta ühendust:
+372 618 1727
info@koolitus.ee

Kaasaegsete nutiseadmetega saame teha sarnaseid toiminguid nagu tavaarvutitega. Kahtlemata tuleb seejuures mõelda ka turvalisuse peale! 

Nutitelefon või tahvelarvuti on ju meiega üldjuhul igal pool kaasas ja seega ka kogu info, mis on sinna meie enda ning seadme erinevate rakenduste poolt talletatud. Miks ja kuidas täpsemalt oma nutiseadmeid kaitsta?

Kui kasutame nutiseadmes olevat veebilehitsejat, siis on küll väga mugav enimkülastatavate veebilehtede kasutajanimed ja paroolid salvestada, et ei peaks neid iga kord uuesti sisestama. Tasub aga teada, et nutiseadme müümisel või likvideerimisel/kaotamisel tuleb sellesse suhtuda kui andmekandjasse – vanad andmed võivad olla taastatavad! On väga oluline osata oma nutiseadmes talletatud infot kaitsta, et meie andmeid ei kasutataks pahatahtlikult. Enamasti pakuvad pahategijatele lihtsalt riistvara kiirest müügist enam huvi just andmed, mille abil saab rohkem raha teenida. Need andmed jagunevad omakorda kolmeks:

  • saladused, nii ärilised kui ka riiklikud (sh ka kõikvõimalikud autentimise andmed, paroolid, digitaalsed sertifikaadid jne);
  • isikuandmed, nt sünniaeg, aadress, tuttavate nimed ja nende andmed, mille abil saab läbi viia identiteedivargusi (telefoninumbri hõivamise fakt ise on juba identiteedi vargus, sest nii saab teha kõnesid või näiteks küsida raha kellegi teise nimel);
  • kasutajat kompromiteerivad andmed, nt isiklikud pildid, videod, sõnumid, mille avalikustamise ähvarduste abil saab asuda välja pressima.

7 soovitust nutiseadmete turvalisemaks kasutamiseks

  • Pane nutiseadmetele ekraanilukk peale (kas kood, muster või sõrmejälg) ning võimalusel kasuta automaatse luku seadistust (lukk läheb automaatselt peale näiteks 1 minuti jooksul, kui seadet ei kasutata).
  • Nutiseade on sisuliselt väike võimas arvuti ning vajab ka viirusetõrjet. Paigalda nutiseadmetele viirusetõrje tarkvara (uuri näiteks tootjatelt, kelle viirusetõrjet oma arvutis kasutad).
  • Ära jäta nutiseadmeid avalikes kohtades (kohvikus, kinos jne) valveta. Sinu nutiseadmes on suure tõenäosusega palju sulle vajalikku infot ja andmeid. Nutiseadme vargus võib tähendada ka rahalist kahju – näiteks kui sinu konto alt ostetakse tooteid jmt.
  • Vaheta regulaarselt nutiseadme parooli. Mida raskem on Sinu nutiseadme sisule ligi pääsemine, seda paremini end kaitsed.
  • Vaheta ära nutiseadme SIM-kaardi algne PIN kood. Nii on seda palju raskem ära arvata, kui keegi nutiseadme omavoliliselt enda kätte saab.
  • Nutiseadet müües või vahetades kustuta kõik sinna salvestatud andmed. Kui sa seda ei tee, võib seadme järgmine omanik neid kuritarvitada. Sellega võib kaasneda ka potentsiaalne rahaline kahju. Vajadusel küsi abi oma mobiilioperaatorilt. Ära viska oma nutiseadet hooletult ära. Kustuta andmed ja vii seade näiteks spetsiaalse töötleja juurde – nutiseadmest saab suure osa ka taaskasutada.
  • Uuenda regulaarselt nutiseadme tarkvara.

Lisalugemist leiad "õpi tasuta" lehelt, kus on Nutituuri ja NutiKaitse projekti koolitusmaterjalid, vt ka nutikaitse veebilehte, kus on toodud välja nutiturvalisuse 5 kuldreeglit.

NB! IT Koolitus viib läbi ka nutiturvalisuse koolitusi ja seminare nii eesti kui ka vene keeles. Huvi korral võtke meiega ühendust.